Portekiz kralı kayboldu

Portekiz kralı kayboldu

Bugün Portekiz ülkesinde yıllardır anlatılagelen bir hikayeden söz etmek istiyorum.

Yıl 1578. Portekiz ordusu Kral I. Sebastian önderliğinde, Fas’a girer ve Vadisseyi Muharebesi yapılır.

4 Ağustos 1578 tarihinde yapılan bu savaş, askeri tarihte en çok kan dökülen ve 17’nci yüzyıldaki ölümcül savaş olarak kayıtlara geçer.

Savaş, kavurucu bir sıcak havada, Vadilmehazin nehrinin sol kıyısında ve Lukos vadisinin sağ kıyısı arasındaki alanda cereyan eder.

Evet, savaş “3 kral” savaşı olarak da anılır. Çünkü: savaşta 3 kral ölür. Aynı gün Magrib Sultanı Abdülmelik, yeğeni sabık Mağrip Sultanı Muhammed el-Mütevekkil ve Portekiz kralı Dom Sebastia ölür, daha doğrusu ortadan kaybolur.

Muharebe sonucunda, Portekiz ordusu yenilir ve geri çekilir.

Ancak Kral Sebastian ortada yoktur.

Portekiz ordusu, geri çekildiği yerde, bir süre kralı bekler, ararlar ama bulamazlar.

Fas tarafında da Portekiz kralının öldürüldüğüne dair herhangi bir bilgi yoktur.

Yani, Portekiz kralı ortadan kaybolmuştur.

Bir söylentiye göre, Portekiz Kralı Sebastiyan, geri çekilme sırasında, nehri geçmek isterken boğularak ölmüştür. Çünkü, geri çekilmekte olan Hıristiyanlar, köprüye yöneldiklerinde, köprünün hemen öncesinde Magribler tarafından tahrip edildiğini görünce, kendilerini nehre atarlar.

Evet, Kral Sebastiyan’ın nehirde veya savaş meydanında kaybolduğuna karar verilir.

Kralın taht için herhangi bir varis bırakmadan ortadan kaybolması, Portekiz de iç karışıklıklara sebep olur ve İspanyollar 62 yıl boyunca Portekiz ülkesini işgal ederler.

Bu savaş sonucunda, Sebastiyan imajı, efsanelerle büyür. Yenik kral, Portekiz İmparatorluğunun özlemlerinin ve Portekiz misyonerliğini bir sembolü olur. Hatta, onun esrarlı bir şekilde ortadan kaybolduğu ve bir gün, ortaya çıkacağı inancı gündeme gelir ve bu inanç sistemine “Sebastiyanizm” denir. Bu inanç, Portekizlilerin hayalinde hiç kaybolmadan sürer gider.

Takip eden yıllarda Kral Sebastian’ın bir gün geri geleceği ve Portekiz’i İspanyollardan kurtaracağına dair dedikoduları hiç bitmez.

Hatta: Sebastiaoculuk adında bir inanç sistemi ortaya çıkar.

İnsanlar, Portekiz Sitra dağında, ellerinde fenerler ile, birçok gece Kral Sebastian’ı aramaya çıkarlar.

23 Nisan 2023
bosluk

cumhuriyet tarihi Son Yazılar FriendFeed
kişi siteyi ziyaret etti