İncir Ağacı

2.363 kez okundu.
Etiketler: ,

Toplumda “Ocağıma incir ağacı diktin” şeklinde bir deyim vardır. Bu deyim ilk anda, bir ağacın neden kişinin ocağını söndürdüğünü ifade etmesini anlamakta zorluk çekilir. İşte, ilginç bulduğum bir hikayeyi okurlarla paylaşmak üzere aşağıda yazıyorum.

İncir ağacı bahçenizde en uzak yere dikilmelidir. Çünkü incir ağacı kökleri suyu çok sever ve çok yayılmacıdır. Aynı zamanda aşırı güçlü ve genişleyicidir.

Diğer bitki kökleri gibi: bir engelle karşılaşınca kök, o engelin çevresinde dolaşmaz, o engeli deler geçer ki bu engel ister beton olsun, ister plastik olsun.

Sonuçta: evin kanalizasyon sistemi, temelleri, su boruları incir ağacının kökleri tarafından uzun zaman içinde paramparça olur.

İncir ağacı suyu sevdiğinden: kökler toprağın altında suyu bulmak için metrelerce gider, suyu bulur, hatta bazen evinizin mutfağında, banyonuzda ve lavabonuzda incir kökü çıktığını görebilirsiniz.

Evet, incirin böyle özellikleri, bahçenize incir ağacı diktiğinizde ocağınızı söndürür şeklindeki deyime neden olmuştur. Çünkü incir ağacı kökleri: suyu bulmak için toprağın altında 10-15 metre ilerler ve bu yolculuğu sırasında bulduğu her şeyi (boruları, kanalizasyonu) deler geçer. Bu yüzden, bahçede incir ağacı dikilmek istenirse binaya, yapıya oldukça uzak bir yere dikilmesi uygundur.

Aranan kelimeler:

İncir Ağacı ile Benzer Yazılar:

20 Mayıs 2021 Saat : 10:07

İncir Ağacı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz


cumhuriyet tarihi Son Yazılar FriendFeed
kişi siteyi ziyaret etti